: 0549 239 45 46

Akne Tedavisi

Akne

Akne , foliküler kanalda tıkanmaya bağlı olarak gelişen cilt hastalığıdır. Akne  en sık ergenlik çağında görülmekle beraber her yaşta ortaya çıkabilir. Akne en sık alın ve yanaklarda olmak üzere yüz bölgesinde görülür. Aknenin ikinci sıklıkta görüldüğü bölgeler göğüs ve sırttır.

Akne Sebepleri

Genetik yatkınlık ,  hormonal dengesizlik , aşırı yağlı deri yapısı kullanılan bazı ilaçlar, stres, polikistik over sendromu ve yoğun kullanılan makyaj ürünleri akne oluşumuna neden olan etkenlerdir.

Akne tedavisi

Yiyecekler ve akne arasındaki ilişki kanıtlanamamıştır. Fakat akne oluşumunu artıran gıdalardan kişi uzak durmalıdır.  Yağ bazlı yıkama ürünlerinden kaçınılmalıdır. Siyah noktalar sıkılmamalıdır. Bilinçsizce yapılan siyah nokta temizliği sonucu bu lezyonlar kırmızı kabarık akneye dönüşebilir cilt bakımı mutlaka bir güzellik uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aşırı makyaj ve yoğun kapatıcılardan uzak durulmalıdır. Akne tedavisi ortalama 3-6 ay süren uzun bir süreçtir. Akne iyileştikten sonra bile cilt bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Akne Tedavi Süreci

Akne tedavisinde krem , antibiyotik , hormonal tedavi , izotretinoin önerilmektedir.

Akne tedavisinde klinik koşullarda yapılan ve iyileşme sürecini hızlandıran tedavi yöntemleri de mevcuttur .

Bunlar lezyon içi steroid komedon extraksiyonu,  kimyasal peeling ve lazer yöntemleridir.

Akne izleri tedavisi

Hafif seyreden sivilceler kendiliğinden iyileşir ve iz bırakmazlar. Cilt altında nodül ve kist oluşumu ile kendini gösteren ağır seyreden sivilceler ise dışardan kendilerini göstermezler ve iyileşirken iz bırakırlar.

Yüzeysel sivilce izleri

Aknenin derinin üst tabakasını etkilemesi ile ortaya çıkar genellikle kırmızı renkli deri seviyesinde veya çok az derinliği olan izlerdir.

Tedavisi; Kimyasal peeling, dermapen – prp,dermapen yada mezoterapi -fraksiyonel CO2 lazer kombinasyonlarıdır.

Derin sivilce izleri:

İcepick skar

Keskin sınırları olan, çiviyle delinmiş gibi görüntü oluşturan 2mm derinliği olan sivilce izleridir

Kimyasal peeling, mikro iğneleme, prp, spot TCA,CO2 fraksiyonel lazer, fraksiyonel iğneli radyofrekans(SCARLET S) uygulamalarından uygun olanı seçilir tedavi için.

Boxcar Skar

Yuvarlak veya oval şekilde 0,5mm derinliğinde ciltten dikey çökme gösteren keskin kenarlı krater görünümlü izlerdir. Çok derin ve sivri çöküntüler yapmazlar.

Derin kimyasal peeling,mikro iğneleme ile prp,CO2 fraksiyonel lazer,fraksiyonel iğneli radyo,sabsizyon tedavi seçenekleri arasındadır.

Rolling Skar

Cilt üzerinde dalgalı bir görünüme sebep olurlar.4-5mm derinliğinde kendini gösterir.

Derinin üst tabakasının alt tabakalardaki fibröz bantlar tarafından çekilmesiyle oluşmuştur. Subsizyon ve dolgu uygulaması sık kullanılan, etkili yöntemlerdir.