: 0549 239 45 46

Alın Dolgusu

Alın Dolgusu

Mimiklerimiz kendimizi ifade etmenin en güzel yollarından bir tanesidir. Özellikle kaş hareketlerimizde karşımızdaki insana olumlu ya da olumsuz hissettiğimiz duygularımızı direk olarak anlatabiliyoruz. Bir şeye merakla baktığımızda ya da şaşırdığımız zaman kaldırdığımız kaşlarımız zamanla alnımızda yatay kırışıklıklara sebep olmakta. Güneşin parlak ışığına maruz kaldığımızda ya da alışkanlık halinde devamlı çattığımız kaşlarımız ise kaşlar arasında dikey kırışıklıklara sebebiyet vermekte.

Bu kırışıklıkları iki farklı şekilde değerlendirmekte fayda var. Dinamik kırışıklıklar dediğimiz türde mimik yaptığımız zaman oluşan ama serbest bıraktığımız zaman derimizin eski haline döndüğü kırışıklıklardır. Statik kırışıklıklar ise mimik yapmayı bıraktığımız zaman bile eski haline dönmeyen devamlı belirgin halde olan kırışıklıklardır. Kırışıklıkların statik hale gelmesiyle yüzümüz daha yorgun ve yaşlı bir görünüme bürünür.

Daha canlı, parlak ve genç bir görünüm için bu kırışıklıklara yönelik kombine tedaviler uygulanmakta. Dinamik haldeki çizgiler için botoks enjeksiyonu ile öncelikle kas gevşetilmelidir. Böylece kırışıklıklar statik hale gelmeden deri kendini yenileme fırsatı bulur ve kırışıklık görünümü azalır. Eğer statik çizgileriniz var ise ilk etapta botoks yapılır sonrasında ise bu kırışıklıkların altına hyaluronik asit dolgu yapılır.

Alın bölgesine yapılan dolguda amaç kırışıklıkların altını doldurup daha düz bir cilde kavuşmaktır. Hyaluronik asit dolgu mekanik anlamda kırışıklığın altını desteklemenin yanı sıra kolajen yapımını arttırdığı için derinin kendini yenilemesinde büyük rol oynar.

Alın dolgusunda nelere dikkat edilmelidir?

Erkeklerin ve kadınların anatomik yapısında farklılıklar mevcuttur. Erkekler daha güçlü kaslara sahip olduğundan alınlarında daha derin ve statik kırışıklıklar oluşur zaman içinde. Kadınlarda ise bu kırışıklıkların derinliği ve görünümü erkeklere nazaran daha hafiftir.

Bu farklılıklar dolgu seçimini de doğrudan etkiler. Erkeklerde daha yoğun dolgular kullanılır ve kırışıklık daha derin olduğu için kullanılan dolgu miktarı da nispeten daha fazladır. Kadınlarda ise kırışıklığın derecesinde göre daha yumuşak dolgular tercih edilmektedir.

Alın dolgusunun başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Alın kırışıklıklarında başarılı sonuçlar elde etmek için mutlaka alın dolgusundan önce botoks uygulanmalıdır. Kasları gevşetmediğimiz takdirde her kaş hareketimizde kaslarımız dolguya baskı uygulayıp erkenden dağılmasına sebep olacaktır.

Dolgular kalıcılık anlamında 6-8 ay gibi bir süre uygulandığı alanda kalır. Botoks ise yapısı gereği dördüncü aydan itibaren kas gevşetme etkisini kaybetmeye başlar. Bu sebeple alın dolgusunun daha kalıcı olmasını sağlamak için kaslar eski gücüne kavuşmadan tekrar botoks enjeksiyonu yapılmalıdır.