: 0549 239 45 46

Burun Dolgusu

BURUN DOLGUSU

Burun yüzün tam ortasında olduğundan aslında güzellik kavramının da tam ortasında yer almaktadır. İdeal bir burun yüzün orantısına uygun, kemersiz ve kalkık olarak tanımlanabilir. Bu yüzden estetik ameliyatların çok büyük bir bölümünü hala burun operasyonları oluşturmaktadır. Ameliyatın riskler taşıması, sonrasında meydana gelen ödem ve morarmanın geçmesi için gereken süre, bu kararın çok kolay verilememesine yol açmaktadır.

Bu anlamda burun dolguları son zamanlarda estetik açıdan hastalara çok kolay ve etkili bir seçenek sunmaktadır. Burun dolgularıyla kemerli bir burun sırtı minik bir enjeksiyonla dümdüz hale getirilebilmektedir.Bunun dışında burnun yan kısımlarına ve ucuna müdahale edebilme imkanı sunan burun dolguları ile anatomik anlamda daha biçimli ve göze hoş görünen bir buruna sadece yarım saatte kavuşmak mümkün.

Burun dolguları ameliyat olmuş fakat estetik anlamda isteneni verememiş burun operasyonları sonrasında görünümü düzeltme amacı ile de uygulama alanı bulmaktadır. Her burun ameliyatının hastanın estetik beklentisini karşılamayacağı düşünüldüğünde, burun dolgularının zaman içerisinde küçücük dokunuşlarla sağladığı değişimler ile daha da popüler hale geleceği açıktır.

BURUN DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Burun dolgusu mutlaka deneyimli bir doktor tarafından klinik bir ortamda yapılmalıdır.  Burun dolgusu uygulamasının başarısı için doktor ile hasta karşılıklı fikir birliğine varmalı, anatomiye uygun olacak şekilde karar verilmelidir.  Uygulama genellikle iğne ile yapılır ve öncesinde uygulanacak bölge anestezik bir krem ile uyuşturulur. Burun dolgusunda hyaluronik asit içeren ve kıvamı orta yumuşaklıkta olan bir dolgu malzemesi tercih edilir.  Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte kullanılacak dolgu miktarı genelde bir enjektörü geçmez. Kalıcılık ise ortalama 8-10 ay arasındadır.

BURUN DOLGU UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Burun dolgusundan sonra uygulamayı yapan doktor dolguyu uygun şekilde yerleştirir. Sonrasında dolgunun şeklini koruması için burun dolgusu yapılan bölgeye çok fazla dokunmamak gerekir. Bu bölgeye aynı gün uygulanacak basınç dolgunun dağılmasına dolayısıyla estetik görünümünün bozulmasına sebep olabilir.  Aynı gün bölgeyi ısıya maruz bırakmamak yani sıcak duştan ve saunadan kaçınmak gerekir. Burun dolgusu birkaç gün içinde dokuya yerleşeceği için sonrasında özel bir bakım söz konusu olmayacaktır. Burun dolgusu dışarıdan estetik görünüm için deri altına yapılan bir uygulama olduğu için nefes alıp vermeyi hiçbir şekilde etkilemez.