: 0549 239 45 46

Çene Dolgusu

Çene Dolgusu

Yüz şekilleri genel olarak oval, kare ve üçgen olarak sınıflandırılabilir. Göze güzel görünen şekil ise üçgen olarak değerlendirebileceğimiz yüzün üst kısmının dolgun alt kısımlarının ise daha ince göründüğü biçimdir. Bu anlamda çene hattının belirgin ve çenenin kendisinin sivri olduğu bir anatomi ulaşılmak istenen ideal yapıdır. Bu görünüme ulaşmak için hyaluronik asit dolgular kullanılabileceği gibi botoks ile de kombine bir tedavi uygulanabilir.

Özellikle ilerleyen yaşlarda yanak bölgesinde yer alan yağ petleri erimeye ve yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru inmeye başlarlar. Buda anatomik anlamda çene hattının üzerinde derinin hacminin artmasına neden olur. Yüz daha çok oval ve kare halini almaya başlar ki buda istenen ters üçgen görünümünden bizi uzaklaştırır. Üst yüze yapılan dolgu uygulamalarının sonrasında çene hattına da yapılacak olan dolgu uygulamaları ile daha genç bir görünüme kavuşmamız mümkün olmakta.

Alt yüzdeki kare görünümün bir diğer sebebi de çiğneme kasları olarak bilinen masseter kaslarının belirgin olmasıdır. Bu kaslara uygulanacak uygun dozdaki botoks uygulaması ile alt yüzün zamanla daha ince görünmesi amaçlanır. Masseter botoksu ile kombine edilen dolgu enjeksiyonu ile daha üçgen bir görünüme ulaşılabilmektedir.

Profilden bakıldığında geride ve yüze göre daha küçük olan bir çene de anatomik anlamda hyaluronik asit dolgular yardımıyla daha orantılı ve daha sivri bir görünüme kavuşturulabilir.

ÇENE DOLGUSU NASIL UYGULANIR?

Çenenin uç bölgesine ve dudakla çene arasında kalan bölüme yatay olarak yapılan bu uygulama sonucunda çene aşağı ve öne doğru uzatılabilir. Böylece ters üçgen oluşturmak için istenen anatomik orantı yakalanmış olur. Bu uygulamanın kesinlikle deneyimli bir doktor tarafından yapılması önerilmektedir. Uygulamada diğer bölgelerde kullanılanlardan daha kalın bir dolgu tercih edilir. Dolgunun kalıcılığı 12-15 ay arasında farklılık göstermekle birlikte kullanılacak olan miktar kişiden kişiye değişir. Uygulama en fazla yarım saat sürmekle birlikte kişi sosyal hayatına hemen geri dönebilmektedir.