: 0549 239 45 46

Dolgu

Dolgu

Hyaluronik Asit Dolgu maddesi nedir?

Kendi ağırlığının bin katı kadar su tutma kapasitesine sahip olan hyaluronik asit  deride , gözde, kemikte ve kıkırdak dokuda doğal olarak bulunan bir moleküldür. Bulunduğu bölgede su tutma; dolayısıyla da dokuyu nemlendirme ve kayganlaştırma işlevlerini gerçekleştirir.

Neden hyaluronik asit dolgu yapılmalıdır?

Hyaluronik asit sentezi yaş ilerledikçe azaldığı için cildimizin su tutma ve nemlilik kapasitesinde azalma görülür. Azalan hyaluronik asitin etkileri ; ciltte oluşan ince ve derin kırışıklıklar, yorgun bir ifade, elastikiyet kaybı ve deride sarkma olarak gözlemlenir. Hyaluronik asit dolgu enjeksiyonları sayesinde kolajen ve elastin üretimi desteklenerek cildin sıkılaşması sağlanırken deri demlendirilir , kırışıklıklar azalır, istenen bölgelerde yeniden şekillendirme yapılır.

Hyaluronik asit dolgu hangi amaçlarla uygulanır?

  • Akne skarlarının (izlerinin) tedavi edilmesi
  • Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi
  • Yüzdeki çökmeler ve kırışıklıkların giderilmesi
  • Dudaklara şekil vermek
  • Yüzdeki asimetrilerin düzeltilmesi
  • Yüz ovalinin düzeltilmesi

Hyaluronik asit dolgu uygulaması nasıl yapılır?

Her insanın yüzünün anatomisi birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle uygulama öncesinde doktor tarafından değerlendirme yapılır ve hyaluronik asit dolgu yapılacak bölgeler tespit edilir. Yapılacak bölgelere göre farklı hyaluronik asit dolgu materyalleri mevcuttur. Bu materyaller yapılacak derinlik, kalıcılık ve yumuşaklık  bakımından farklılık göstermektedir. Hyaluronik asit  dolgu fiyatları yapılacak dolgu cinsine ve miktarına göre değerlendirilmektedir.

Hyaluronik asit dolguların kalıcılık süresi ne kadardır?

Hyaluronik asit dolguların kalıcık süresi 12 ile 18 ay arasında farklılık göstermektedir. Kişinin yaşı, yaşam tarzı , metabolizma hızı, kullanmakta olduğu ilaçlar, beslenme şekli, almış olduğu tedaviler, uygulamalar arasındaki süre ve de uygulanan miktar,  hyaluronik asit dolgu işleminin kalıcılığını etkileyen başlıca etkenlerdir. Hyaluronik asit dolgu işlemini düzenli aralıklarla yaptırmak estetik görünümü korumak adına tavsiye edilmektedir.

 Hyaluronik asit dolguların yan etkisi var mıdır?

Çok nadir olarak hyaluronik asit allerjisi görülmekle birlikte , enjeksiyona bağlı küçük çaplı morluklar ve ödem oluşabilir. Önlem olarak dolgu uygulamasından birkaç gün öncesinde aspirin, kan sulandırıcılar, ağrı kesici ve C vitamini alımını kesmek gereklidir.

Hyaluronik asit dolgu yaptırmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Uygulayan kişinin deneyimli bir doktor olması, uygulamanın muayenehane ya da klinik ortamında gerçekleşmesi ve kullanılan ürünün kaliteli bir marka olması hyaluronik asit dolgu uygulamasının başarısını kesinlikle etkileyen faktörlerdir.