: 0549 239 45 46

Dudak Dolgusu

DUDAK DOLGUSU

Dolgun dudaklar hemen hemen her dönemde kadınlığın simgelerinden biri olarak kabul edildi ve hala yüz güzelliğinin önemli bir parçası. Dudakları dolgun göstermek için kadınlar uzun süre ruj ve dudak kalemleriyle makyaj tekniklerini kullanarak çaba gösterdiler. Zamanla kolajen üretiminin azalmasıyla dolgun olan dudakların bile inceldiği göz önüne alındığında dudaklar için duyulan estetik kaygıda aynı oranda arttı. Artık dudak dolguları ile çok kısa bir süre içerisinde estetik anlamda dolgun dudaklara sahip olmak mümkün. Gelişen teknoloji sayesinde, enjekte edilen dolgular daha kalıcı ve daha doğal bir görünüm sunuyor.

DUDAK DOLGU İLE NASIL ŞEKİLLENDİRİLMELİDİR?

Genellikle hastalar ellerinde bir fotoğraf ile kliniğe gidip dudaklarının resimdeki gibi olmasını talep etmekteler. Her yüzün anatomisi ve dudakların şekli aynı olmadığı için bu istek olasılık dahilinde olmayabilir. Bu anlamda dudak dolgusu yaptırılırken önemli olan nokta kendi yüz anatominize uygun bir dudak şeklinde karar kılmaktır.

Dudakların altın oran baz alındığında yüz ile bir orantısı vardır. Bu orantıya göre üst dudak 2/5 alt dudak ise 3/5 kalınlığında olmalıdır. Dudak dolgusunda şekillendirme yapılırken bu oran göz önüne alınarak işlem yapıldığında sonuçlar estetik anlamda yüz güldürücü olacaktır.

Dudakların dolgunluğunun yanı sıra belirginliği de dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Eğer boarder line dediğimiz kenar çizgiler belirgin değilse bu çizgide dudak dolgusu yardımıyla belirgin hale getirilebilir. Bu alana yapılan dolgu uygulaması ile varsa smoker line dediğimiz barkod çizgilerinin de görünümü azalmaktadır.

Dudakların burun ile arasındaki mesafe de estetik görünümünü etkileyen bir diğer faktördür. Filtrum olarak adlandırılan ve dudak ile burun arasında kalan iki dikey çizgi dolgu yardımıyla daha belirgin hale getirilip estetik bir görünüme kavuşulabilmektedir.

 

DUDAK DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Dudak dolgusu yapılırken en önemli nokta uygulayanın deneyimli bir hekim olmasıdır. Hasta ile doktorun karşılıklı konuşarak dudağın nasıl olması gerektiği konusunda hemfikir olduktan sonra işlemin yapılması sonucun istenilen gibi olması açısından çok önemlidir. Dudağın hangi bölümlerine uygulama yapılması gerektiği ve bu uygulamalar sonucunda dudağın nasıl olacağı konusunda doktordan mutlaka detaylı bilgi alınmalıdır.

Genellikle hyaluronik asit kullanılan dudak dolgularında kanul yada iğne ile enjeksiyon yapılır. İşlem öncesinde anestezik bir madde yardımıyla böle uyuşturulur. Dudak dolgusu sonrasında birkaç gün ödem olması çok normaldir çünkü dudak yüzümüzdeki en hassas bölgedir. Birkaç gün sonra ödem inecek ve dudaklar olması gereken estetik görünüme kavuşacaktır.

Dudak kan damarları anlamında zengin ve çok hareketli bir bölge olduğu için dudak dolgusunun kalıcılığı diğer bölgelere göre nispeten daha az olacaktır. Düzenli aralıklarla yapılan dudak dolgusu sonrasında kalıcılıkta daha uzun olmaktadır.