: 0549 239 45 46

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Cildimiz birçok iç ve dış etken yüzünden zamanla yıpranır. İnce kırışıklıklar, lekeler ve sivilce izleri cildimizin kalitesini düşürmekte ve olduğundan yaşlı görünmesine sebep olur. Kimyasal peeling yani kimyasal soyucular bu anlamda cilt kalitemizi arttırabilmemiz için cildin üst tabakasını soyarlar. Sivilce izlerinin üst tabakalar soyuldukça azaldığını ve güneş lekelerinin soyulan tabakalar sonrasında görünümünün hafiflediğini gözlemleyebiliriz. Kimyasal peeling ile soyulan üst tabakanın yerini alttan gelen taze doku alır ve bu sayede cildimiz gençleşmiş olur.

Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

Kimyasal peeling uygulamalarında amaca göre soyulmak istenen derinlik belirlenir öncelikle. Bu aşamadan sonra uygun olan peeling seçilir. Kimyasal peelingler içerdikleri maddelere göre sınıflara ayrılırlar ve uygulamaları da buna göre farklılık gösterir. Kimyasal peeling sonrasında istenilen katmana kadar cilt soyulur ve alttan daha pürüzsüz ve taze bir cilt gelir.

Kimyasal peeling sonrasında ciltte nasıl değişiklikler olur?

Yüzeysel soyma yapan kimyasal peelingler ayda bir uygulanabilirken orta derecede soyma yapan kimyasal peelinglerin yılda iki kez uygulanması önerilmektedir. Kimyasal peeling uygulanması esnasında ciltte kaşınma ve hafif yanma hissi duyulur fakat rahatsız edici boyutta değildir.  Yüzeysel yapılan kimyasal peelingler de sosyal yaşamı etkilemeyecek kadar kuruluk, kızarıklık ve kabuklanma gözlemlenir. Yüzeysel kimyasal peelingler de kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk çok az olur ve günlük yaşamı, çalışma hayatını engellemez. Orta dereceli kimyasal peelingler sonrasında soyulma ve kızarıklık bir hafta kadar sürebilmektedir. İşlem sonrasında hastanın mutlaka güneş koruyucu ve günlük nemlendirici kullanması önerilmektedir. Kimyasal peeling sonrası beklenen etki olan canlı ve daha parlak bir cilde kavuşmak ise sadece bir hafta sonra mümkün olacaktır.