: 0549 239 45 46

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Yüz ve bacak bölgelerinde sıkça görülen belirginleşmiş kılcal damarlar yüzeysel damarların genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle kırmızı ya da koyu mavi renkte olan bu damarlar estetik açıdan kötü bir görünüm vermektedir. Bu kılcal damarlar artık  lazer cihazlarıyla başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Yüz ve bacaktaki kılcal damarların oluşma sebebi nedir?

Damar genişlemeleri en çok genetik nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Östrojen içeren ilaçların uzun süre kullanımı, kronik kortizon kullanımı, güneş hasarı, aşırı alkol kullanımı, metabolik ve romatizmal hastalıklar gibi nedenler de kılcal damar genişlemesinde etkendir. Sık sık kilo alıp vermek, şişmanlık ve dar kıyafet seçimi de bacaktaki kılcal damarların genişlemesine neden olmaktadır. Yüzdeki kılcal damarların belirginleşmesinde ki en önemli etken ise güneş ışınlarıdır.

Lazerle kılcal damar tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Lazerle kılcal damar tedavileri Nd:YAG lazerlerle yapılmaktadır.

Lazerle kılcal damar uygulamasından önce kılcal damarların olduğu alan tespit edilir ve ardından Nd:YAG lazer ile damar boyunca atış yapılır.1064 nm  Nd:YAG dalga boyu kanda  bulunan oksihemoglobin maddesi tarafından yoğun olarak emilir. Isı etkisi ile damarsal yapı tahrip edilir. Tahrip olan damarsal yapı zaman içerisinde vücut tarafından elimine edilerek vücuttan atılır.

Lazerle kılcal damar tedavisi kaç seans gerektirir?

Lazerle kılcal damar tedavisinde kılcal damarın yapısı, kalınlığı,  bulunduğu bölge, oluşum nedenine göre değişkenlik gösterse de tedavi için ortalama 2-4 seans yeterlidir. Bazı damarlar tek seansta giderilebildiği gibi yüzdeki bazı damarların tedavisi 4-6 seans sürebilmektedir.

Lazerle kılcal damar tedavisi ne kadar sürer?

Lazerle kılcal damar tedavisinde damarsal lezyonun yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte tedavi ortalama 10-30 dakika sürmektedir.

Lazerle kılcal damar tedavisinde seans aralıkları ne kadar olmalıdır?

Lazerle kılcal damar tedavisinde seans aralıkları 4-6 haftadır.

Lazerle kılcal damar tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Lazerle kılcal damar tedavisi FDA onaylı cihazlarla uzman kişiler tarafından yapıldığında son derece güvenli bir uygulamadır. Lazerle kılcal damar tedavisinden hemen sonra uygulama alanında kısa süre sonra geçen kızarıklık ve ödem görülebilir. Nadiren bacak damarlarının tedavisinde morarma olabilir, oda  1-2 gün içerinde geçer.

Lazerle kılcal damar tedavisinden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Lazerle kılcal damar tedavisinden hemen sonra aktif güneşe çıkılmamalı, solaryuma girilmemelidir. Güneş gören alanların tedavisinden sonra mutlaka SPF 35 ve üzeri güneş kremi kullanılmalıdır. Yüz bölgesinin tedavisinden sonra dışarıya çıkarken güneşten korunmak amacıyla geniş kenarlı şapka takılması önerilir.