: 0549 239 45 46

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle Leke Tedavisi

Derimize rengini veren melanin hücreleri sayesinde ten rengimiz beyaz ile esmer arasında bir renktedir. Yazın güneşlendiğimiz zaman artan melanin miktarı yüzünden bronzlaşmaya başlarız. Melanin bazı yerlerde lokal olarak toplandığında ise cildimizde leke oluşumları gözlemlenir. Lekeler hormonal değişimler yüzünden hamilelik döneminde oluşabildiği gibi, yaşlanma ya da güneş hasarı sonucu da meydana gelebilir veya artabilir. Bu lekeler vücudumuzun herhangi bir yerinde olabildiği gibi ağırlıklı olarak yüzümüzde oluşur. Sağlık anlamında zararlı olmasa bile estetik görünüm anlamında rahatsız edici olabilen bu lekeler gelişmiş lazer teknolojileri sayesinde artık silinebilmektedir.

Lazerle leke tedavisi kaç seans sürer?

Cilt lekeleri öncelikle doktor tarafından değerlendirilmelidir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller ve melasma gibi farklı yapıda birçok leke mevcuttur. Bu lekeler farklı derinliklerde ve koyulukta olduğu için tedavi seçenekleri de farklılık gösterecektir. Bunların yanı sıra uygulanan bölgenin kendini yenileme süresi kişiden kişiye değişeceği için her hasta için seans sayıları ve aralıkları birbirinden farklı olacaktır. Kısacası lazerle leke tedavisi kişiye özel bir uygulamadır.

Lazerle leke tedavisinde HELIOS III teknolojisi

Lazerle leke tedavisinde kliniğimizde HELIOS III Q-Switch lazer cihazı kullanılmaktadır. İki dalga boyuna  ( 1064 nm Nd:YAG ve 532 nm KTP )  sahip bu lazer cihazı ile hem epidermal hem de dermal pigmente lezyonların tedavisi mümkündür.

Güneş lekeleri, çiller, el sırtındaki yaşlılık lekeleri, seboreik keratoz gibi epidermal pigmente lezyonların lazerle leke tedavisinde 532 nm KTP dalga boyu kullanılır.

Melazma, PIH ( post inflamatuar  hiperpigmentasyon ) gibi dermal pigmente lezyonların lazerle leke  tedavisinde ise 1064 nm Nd:YAG dalga boyu kullanılır.